Porodniška ali materinski dopust in starševski dopust
Do aprila 2014 je bil za materinski dopust v uporabi izraz porodniški dopust ali porodniška. Starševski dopust se je imenoval dopust za nego in varstvo otroka. Ker je izraz “porodniška” ostal v rabi, za lažje razumevanje v tem prispevku ponekod uporabljam za materinski in starševski dopust kar skupni izraz “porodniški dopust oziroma porodniška”. V nadaljevanju je pojasnjen materinski dopust, starševski dopust in podaljšanje porodniške pri nedonošenčku.
Materinski dopust
Materinski dopust traja 105 dni in je namenjen pripravi na porod. Pa tudi negi in varstvu otroka takoj po porodu ter zaščiti materinega zdravja ob rojstvu otroka in po njem. Praviloma se prične 28 dni pred predvidenim datumom poroda.
Materinski dopust se uveljavlja na centru za socialno delo največ 60 dni pred predvidenim datumom poroda. Najkasneje 30 dni pred predvidenim nastopom materinskega dopusta o tem obvestite vašega delodajalca. Če rodite preden ste o izrabi materinskega dopusta obvestili delodajalca, je to treba storiti v treh dneh po rojstvu otroka.
Ker mamice nedonošenčki presenetijo predčasno, verjetno še nimajo urejenega materinskega dopusta. Če na dan poroda še niste nastopili materinskega dopusta, se ta samodejno začne z dnem rojstva otroka. Neizrabljenega dela ne morete izrabiti po otrokovem rojstvu. Po porodu morate pri pristojnem centru za socialno delo vložiti dokument z naslovom “Vloga matere za uveljavitev pravic ob rojstvu otroka“, ki je dostopen na tej povezavi.
S to vlogo mati uveljavlja pravico do materinskega dopusta in materinskega nadomestila ter pravico do starševskega dopusta in starševskega nadomestila. Pa tudi podaljšanega starševskega dopusta ter pravico do državne pomoči ob rojstvu otroka, če je ne uveljavlja oče.
Starševski dopust
Starševski dopust traja 160 dni (koledarskih) za vsakega od staršev. Namen je nadaljnji negi in varstvu otroka takoj po poteku materinskega dopusta.
Starševski dopust lahko koristi eden od staršev otroka, lahko pa za istega otroka tudi oba starša. Starša se o izrabi starševskega dopusta pisno dogovorita najpozneje 30 dni pred potekom materinskega dopusta. Vloge v zvezi z uveljavljanjem starševskega dopusta najdete na tej povezavi.
Starševski dopust je namenjen materi in očetu. Traja 160 dni za vsakega od staršev (skupaj 320 dni) v obliki polne ali delne odsotnosti z dela. 60 dni je neprenosljivih za vsakega od staršev. Mati lahko na očeta prenese tako 100 dni starševskega dopusta. 60 dni je neprenosljivih in jih lahko izkoristi samo ona. Oče lahko prenese na mater 100 dni starševskega dopusta. 60 dni je prav tako neprenosljivih in jih lahko izrabi samo on (lahko tudi v času materinskega in starševskega dopusta matere).
Podaljšanje porodniške (podaljšanje starševskega dopusta)
- Podaljšanje porodniške zaradi prezgodnjega poroda (podaljšanje porodniške pri nedonošenčku) – Ob rojstvu nedonošenčka se starševski dopust podaljša za toliko dni, kot je bila nosečnost krajša od 260 dni. Centru za socialno delo morate predložiti potrdilo ginekologa o predvidenem datumu poroda oziroma potrdilo porodnišnice o prezgodnjem porodu. Center za socialno delo o podaljšanju izda odločbo.
- Podaljšanje porodniške zaradi rojstva dvojčkov oziroma več živorojenih otrok – Ob rojstvu dvojčkov se starševski dopust podaljša za dodatnih 90 dni. Starševski dopust se podaljša za dodatnih 90 dni tudi ob posvojitvi dvojčkov ali dveh različno starih otrok do treh let. Ob rojstvu več hkrati živo rojenih otrok se starševski dopust podaljša za vsakega nadaljnjega otroka za dodatnih 90 dni. Center za socialno delo o podaljšanju izda odločbo.
- Podaljšanje porodniške iz zdravstvenih razlogov – Ob rojstvu otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo, se starševski dopust podaljša za dodatnih 90 dni. Več o tem si lahko preberete na tej povezavi
Več o pravicah ob rojstvu otroka si lahko preberete na tej povezavi.